2ο Φεστιβάλ Οίτης

Την Τετάρτη 28 Μαίου ξεκινά τις εκδηλώσεις του για το ερχόμενο καλοκαίρι το 2ο φεστιβάλ Οίτης.

Μουσική, Θέατρο, κινηματογράφος, παιδικό θέατρο, Θέατρο σκιών, σεμινάρια μουσικής, σεμινάρια χορού, εκθέσεις εικαστικών, συμπόσιο γλυπτικής, αφιερώματα σε φεστιβάλ.

• Αφιέρωμα στις βραβευμένες ταινίες του 1ου & 2ου φεστιβάλ Emotion Pictures, Ντοκυμαντέρ & Αναπηρία. Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας – Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ είναι η σκηνοθέτρια Μαρία Χατζημιχάλη-Παπαλιού. www.ameamedia.gr

• Αφιέρωμα στις βραβευμένες ταινίες του Εcofestival
O Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου Ροδίων ΠΟΔΡ & Εικόνα & Περιβάλλον
παρουσιάζουν το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου & Εικαστικών Τεχνών
Ρόδου ecofilms. με την αιγίδα Υπουργείου Πολιτισμού. www.ecofilms.gr

• Συμμετοχή στο 3ο Παγκόσμιο φετσιβάλ EARTH DANCE με θέμα την Ειρήνη στη Γη. Πάνω από 60 χώρες κάθε χρόνο 14 Σεπτεμβρίου αφιερώνουν αυτή την μέρα στη ΓΗ, με συναυλίες, εκθέσεις, συζητήσεις. Στην Ελλάδα μετά την Αθήνα την Κέρκυρα, την Σαντορίνη συμπεριλαμβάνεται στην αλυσίδα των ελληνικών συμμετοχών και η ΧΩΡΑ με το Φεστιβάλ Οίτης. www.earthdance.org

• Συνεργασίες με μεγάλους θεατρικούς οργανισμούς όπως το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος που θα παρουσιάσει το έργο: ΒΑΚΧΕΣ του Ευρυπίδη κ.ά.

• Μεγάλες συναυλίες όπως αυτή του Διονύση Σαββόπουλου και του Θανάση Παπακωσταντίνου, Δημήτρη Ζερβουδάκη, Φοίβο Δεληβοριά κ.ά.

• Αφιέρωμα στο νέο ελληνικό κινηματογράφο με βραβευμένες ή διακεκριμένες ταινίες του σύγχρονου ελληνικού κινηματογράφου.

Ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα του 2ου Φεστιβάλ Οίτης:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ MAIOY

Τετάρτη 28 Μαίου
Ρίτα Αντωνοπούλου

Σάββατο 31 Μαίου
ΑΝΕΜΟΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ IOYNIOY

Σάββατο 31 Μαίου &Κυριακή 1 Ιουνίου
workshop Yoga, διδάσκουν: Πάνος Δερβίσης, Δήμητρα Νικοπούλου

Κυριακή 1 Ιουνίου
POP EYE, MATISSE, NEVER DEGREE

Κυριακή 8 Ιουνίου
Θέατρο Σκιών:ο Μέγας Αλέξανδρος και το Καταραμένο Φίδι

Τετάρτη 18 Ιουνίου
Παιδικό θέατρο: Θέατρο του παπουτσιού πάνω στο δέντρο

Δευτέρα 23 Ιουνίου
ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Σάββατο 28 Ιουνίου
ΗΡΩ ΛΟΡΕΝΤΖΟΥ

Δευτέρα 30 Ιουνίου
ENCARDIA

τέλος Ιουνίου
1ο συμπόσιο ΟΙΝΟΠΑΡΑΓΩΓΩΝ κοιλάδας ΣΠΕΡΧΕΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΟΥΛΙΟΥ

Δευτέρα 7 Ιουλίου
ΦΟΙΒΟΣ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑΣ

Τετάρτη 9 Ιουλίου
θέατρο: Τα Μωρά τα Φέρνει ο Πελαργός των Ρέππα – Παπαθανασίου

Δευτέρα 14 Ιουλίου
ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥ MONIE & MONIE CONNIENTE

15, 16, 17 Ιουλίου
EMOTION PICTURES FESTIVAL

Δευτέρα 21 Ιουλίου
ΧΑΪΝΗΔΕΣ

23 & 24 Ιουλίου
ένα διήμερο ΑΦΙΕΡΩΜΑ στο ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ & Λαικό τραγούδι

Δευτέρα 28 Ιουλίου
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΕΡΒΟΥΔΑΚΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

Τρίτη 5 Αυγούστου
ΒΑΚΧΕΣ του ΕΥΡΥΠΙΔΗ από το ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Παρασκευή 8 Αυγούστου
ECOFESTIVAL

Κυριακή 10 Αυγούστου
Συμπόσιο ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου
Σεμινάριο και live από τα κρουστά της ΤΑΚΗ

Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου
σεμινάριο έγχορδων παραδοσιακών οργάνων με τον ROSS DALLY

Κυριακή 14 Σεπτεμβρίου
EARTHDANCE FESTIVAL

2018-12-12T13:25:34+00:00